Biblioteka Profesora Jerzego Limona – nieczynna 15 i 22 grudnia

Uprzejmie informujemy, że 15 i 22 grudnia biblioteka będzie nieczynna. 

 

23 kwietnia, w 458. rocznicę urodzin swojego patrona, Gdański Teatr Szekspirowski zainicjował działalność jedynej w swoim rodzaju biblioteki, którą tworzą unikatowy księgozbiór i artefakty związane z Profesorem Jerzym Limonem. Przestrzeń biblioteki wyróżniają też niezwykle cenne historyczne belki z istniejącej dokładnie w tym miejscu w XVII w. Szkoły Fechtunku.


Księgozbiór Profesora Jerzego Limona jest darem Justyny Marcinkiewicz-Limon, wdowy po założycielu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, a biblioteka ufundowana została przez Amerykańskie Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense i jego przewodniczącego, Charlesa Krausego – filantropa, znanego amerykańskiego dziennikarza, właściciela galerii sztuki Charles Krause/Reporting Fine Art w Waszyngtonie.

– Profesora Jerzego Limona i jego żonę poznałem w 1991 roku. Wtedy też dowiedziałem się o planowanym wydarzeniu, którego celem miało być zebranie funduszy na budowę teatru. Interesowała mnie geopolityka Polski i Gdańska. Uważałem, że istotne jest zaszczepienie i umocnienie kultury zachodu w Gdańsku – powiedział Charles Krause.

Zbiórka funduszy odbyła się w 2003 roku w Waszyngtonie. Zgodnie z sugestią Charlesa Krause, Jerzy Limon poprosił ówczesną pierwszą damę – Jolantę Kwaśniewską, aby na wydarzenie zaprosiła swoją przyjaciółkę Laurę Bush, której obecność zadziałała jak magnes i na wydarzenie przybyli m.in.: przedstawiciele Białego Domu, ambasador Włoch oraz ambasador Wielkiej Brytanii.

– Pieniądze trafiły na konto. Powiedziałem Jerzemu Limonowi, że są to środki na czarną godzinę i uruchomimy je wtedy, kiedy będzie chciał. Ta czarna godzina nadeszła w marcu zeszłego roku. Mieliśmy wrażenie, że rozciągnęła się ona na cały świat, bo na całym świecie Jerzy Limon miał swoich przyjaciół. Wtedy też zapytałam Justynę Marcinkiewicz-Limon, na co chce przeznaczyć te środki. Pomysł powołania w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Biblioteki, wydał mi się bardzo odpowiedni. I tak zrobiliśmy – wspominał podczas wydarzenia Charles Krause. Powstały półki, które wypełniły się tomami ufundowanymi przez rodzinę Limona. Biblioteka jest piękna. Jestem bardzo zadowolony i poruszony, że mogliśmy tę inicjatywę wesprzeć.

Zbiór dzieł Biblioteki liczy obecnie ok. 3200 woluminów o interdyscyplinarnym charakterze. Księgozbiór składa się przede wszystkim z pozycji polsko
i anglojęzycznych, choć znajdują się w nim również publikacje w języku niemieckim, rosyjskim czy greckim. Pozycje zgromadzone w Bibliotece podzielone zostały na następujące działy: kultura renesansu, kultura Wysp Brytyjskich, humanistyka, historia, filozofia, teoria teatru i sztuk performatywnych, językoznawstwo, literaturoznawstwo, sztuka i architektura, teoria sztuki, kultura audiowizualna, dramat, poezja i proza, a także Gdańsk i Pomorze.

Biblioteka Profesora Jerzego Limona w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim powstała w przestrzeni, w której wykopaliska archeologiczne i badania dendrochronologiczne potwierdziły istnienie Szkoły Fechtunku ok. 1635 roku. Było to pierwszy teatr publiczny w Polsce, funkcjonował w Gdańsku przez blisko 200 lat, goszcząc m.in. trupy wędrowne aktorów angielskich.

– Była to pierwsza scena Rzeczpospolitej. Biblioteka znajduje się dokładnie na miejscu tego starego teatru. To najstarsza, najbardziej historyczna przestrzeń Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jestem bardzo wdzięczna, że to miejsce wskazano jako docelowe dla Biblioteki Jerzego Limona – dodała Justyna Marcinkiewicz-Limon. – Także tutaj, wiele lat temu, archeolodzy wykopali drewniane belki z XVII wieku. Było ich aż trzydzieści. Przez ostatnie lata przechowywane były one w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Kiedy powstawała Biblioteka, Muzeum przekazało je teatrowi. Tym sposobem teatr XVII-wieczny połączył się symbolicznie z nowym teatrem, a na jego fundamentach wyrosła biblioteka.

Ze względu na niezwykle cenną zawartość biblioteki, zbiory przeglądać będzie można wyłącznie na miejscu.

Komfortowo zaprojektowana czytelnia czynna jest od wtorku do czwartku w godzinach 14:00-18:00.

Fundatorem Biblioteki Prof. Jerzego Limona jest Amerykańskie Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense i jego przewodniczący Charles Krause, księgozbiór Profesora jest zaś darem Jego żony, Justyny Marcinkiewicz-Limon.

Biblioteka została zaprojektowana i wykonana przez gdańskiego artystę i projektanta wnętrz Tomasza Krupińskiego oraz Mikołaja Żejmo.

Fot. Dawid Linkowski

Kontakt do biblioteki to: biblioteka@teatrszekspirowski.pl (Aleksandra Dacyl, Dorota Sentkowska)