genWJ_AAA02709
genWJ_AAA02709

Generał Jaruzelski w musicalu 1989

W rocznicę stanu wojennego przypominamy postać generała Wojciecha Jaruzelskiego, który 13 grudnia 1981 roku, 41 lat temu, ogłosił wprowadzenie stanu wojennego na terenie całego kraju.

To postać, która pojawia się w musicalu „1989”, koprodukcji Teatru Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Na zdjęciu Rafał Dziwisz jako GENERAŁ (Wojciech Jaruzelski) w musicalu „1989”, fot. Dawid Linkowski.

 

„1989” to spektakl na każdym poziomie pionierski, będący eksperymentem o ekstremalnie dużym stopniu ryzyka – tak jak polska transformacja. Okazał się dziełem porywającym i poruszającym, mistrzowsko łączącym warstwy znaczeń, genialnie zagranym, zaśpiewanym i wytańczonym.
Aneta Kyzioł, Polityka

 

STAN WOJENNY – stan nadzwyczajny w Polsce wprowadzony 13 grudnia 1981 roku i trwający formalnie do 22 lipca 1983 roku. Stan wojenny wprowadziły władze PRL, obawiając się utraty rządów w wyniku protestów spowodowanych coraz gorszą sytuacją gospodarczą. Ograniczeniu uległy podstawowe prawa obywatelskie, internowano ponad 10 tys. osób związanych z NSZZ “Solidarność”, a około 40 osób utraciło życie – w tym 9 górników z kopalni Wujek.

Wojciech JARUZELSKI to polski polityk komunistyczny i dowódca wojskowy. Jego losy pokazują złożoność polskiej historii w XX wieku. Został komunistą, chociaż pochodził z ziemiańskiej rodziny, która została zesłana na Syberię, a jego ojciec zmarł wkrótce po zwolnieniu z łagru. Po II wojnie światowej robił karierę w armii i zwalczał polskie podziemie niepodległościowe. Od 1956 roku
generał, pod jego nadzorem polskie jednostki razem z innymi armiami państw socjalistycznych dokonały w 1968 roku agresji na przechodzącą demokratyczne przemiany Czechosłowację. Później minister obrony, I sekretarz KC PZPR, architekt stanu wojennego. W latach 80. XX w. zdecydował się na rozmowy z antykomunistyczną opozycją, co poskutkowało rozmowami Okrągłego Stołu i częściowo
wolnymi wyborami 4 czerwca 1989 roku. Wybrany przez Sejm na prezydenta PRL.

Więcej o spektaklu, postaciach i pojęciach z czasów PRL oraz ofercie edukacyjnej dla szkół.