SZUKAJ  picto szukaj
IMG_4140.JPG Warsztaty i próby otwarte spektakli festiwalowych

Mamy dla Was przygotowaną ciekawą ofertę edukacyjną.

Wszystkie szczegółowe informacje - opisy warsztatów, terminy spotkań i debat oraz sylwetki prowadzących - znajdziecie, klikając tu: WARSZTATY, SPOTKANIA, PRÓBY OTWARTEFormularz zgłoszeniowy na tegoroczne wydarzenia edukacyjne jest do pobrania TUTAJ! Ilość miejsc ograniczona.
Nowość! Critics’ Corner


–otwarte, anglojęzyczne debaty dotyczące festiwalowych spektakli prowadzone przez wybitnych specjalistów: prof. Marta Gibińska, prof. Jay L. Halio oraz prof. Tom Clayton
5-9.08, Sala wystawiennicza i recepcyjna w GTS

05.08 17:30
prof. Jay L. Halio and Prof. Tom Clayton about „Hamlet” by Flute Theatre from UK

06.08 14:30
prof. Marta Gibińska about „King Lear” by National Old Theatre from Kraków

07.08 13:30
prof. Jay L. Halio and Prof. Tom Clayton about „Julius Caesar” by Rustaveli Theatre from Georgia

09.08 17:30
prof. Marta Gibińska about „The Tempest” by Polish Theatre from Wrocław

seminarium_fb_1.jpg Plan seminarium (w godz. 10:00-15:00):

3.08.2015 – Marzena Wojciechowska-Orszulak (Polska)
Warsztat aktorski - budowanie poczucia bezpieczeństwa i swobodnej atmosfery w grupie.
4.08.2015 – prof. Manfred Pfister (Niemcy)
„Romeo i Julia” w nowoczesnym kontekście kulturowym – muzyka, film, Internet.
5.08.2015 – prof. Manfred Pfister (Niemcy)
Wykorzystanie sonetów Szekspira w pracy z młodzieżą – warsztaty, metody przekładania tekstu na realia bliskie młodym ludziom.
6-7.08.2015 – Tanya Roberts (Wielka Brytania)
Jak zagrać „Makbeta”? Warsztat aktorski, wykorzystujący dramę do odczytania i zrozumienia emocji bohaterów.
8.08.2015 – prof. Jay L. Halio i Tom Clayton (USA)
„Makbet” dla dorosłych – co prowadzący zajęcia powinien wiedzieć o niuansach fabuły? Analiza i interpretacja dla zaawansowanych.


Koszt udziału w seminarium: 300 zł od uczestnika

Zgłoszenia przyjmuje i na pytania odpowiada Dział Edukacji w GTS:
Anna Ratkiewicz-Syrek: akademia@teatrszekspirowski.pl, 58 351 01 19, 698 034 820
Marta Nowicka: edukacja@teatrszekspirowski.pl, 58 351 01 18, 604 759


Uwaga – wykłady gości zagranicznych będą prowadzone w języku angielskim bez tłumaczenia

Więcej informacji TUTAJ!


TP_banner.jpg

"Teatralny Pasjans" do nasza najnowsza inicjatywa - obejmująca serię nieodpłatnych działań dla grup z województwa pomorskiego.

Projektem obejmiemy 9 grup osób z woj. pomorskiego (po 3 grupy: szkolne - uczniów z nauczycielem, osób z niepełnosprawnościami i seniorów), do których przyjeżdżać będą eksperci, a dla liderów grup zorganizujemy dodatkowo szkolenie integracyjne w Gdańsku. W pierwszym etapie uczestnicy zaprezentują efekty swej pracy w społecznościach lokalnych. Następnie wszyscy przyjadą do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na 3dniowy przegląd oraz panele dyskusyjne, gdzie ponownie wystawią przygotowane przedstawienia i co najważniejsze będą mogli porównać swoje inscenizacje i porozmawiać o nich. Efekty tej pracy i rozmowy zostaną udokumentowane i rozdystrybuowane wśród osób związanych z projektem, aby zachęcić ich do stałego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Aby dowiedzieć się więcej, zapoznać się z regulaminem oraz pobrać formularz zgłoszeniowy, prosimy kliknąć TUTAJ
baner_macbeth.jpg

Gdański Teatr Szekspirowski z ogromną radością objął patronatem kolejną imprezę – Pierwszy Wojewódzki Przegląd Szkolnych Teatrów Anglojęzycznych „Around Macbeth. Ispired by Shakespeare…”. W ramach konkursu, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego, uczniowie przygotowywać będą inscenizacje „Makbeta” Williama Szekspira, w języku oryginału. Szkoły zainteresowane udziałem odsyłamy do strony Szkoły Podstawowej w Baninie, tam znajduje się Regulamin i Karta Zgłoszeniowa: http://spbanino.pl/ Zgłoszenia są przyjmowane do dnia 15 maja. Wszelkich informacji udziela Pani Elżbieta Zydek: e.zydek@spbanino.098.pllogo teatry.JPG Gdański Teatr Szekspirowski już po raz drugi objął honorowy patronat nad Wojewódzkim Przeglądem Małych Form Teatralnych „Uzależnienia wokół nas”, organizowanym przez Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (www.wsse.gda.pl).

Finał tegorocznej, czwartej już edycji imprezy, odbędzie się w 14 stycznia 2015 roku w godz. 9:00 – 17:00 w Sali Teatralnej NOT, przy ul. Rajskiej 6 w Gdańsku.

Przegląd skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa pomorskiego. Organizowany jest jako element ogólnopolskiego projektu pt. „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Celem Przeglądu jest promowanie zachowań zapobiegających uzależnieniom oraz wspierających wzrost poziomu odpowiedzialności za własne życie oraz szacunku wobec siebie i innych. Forma przedsięwzięcia sprzyja integracji środowisk szkolnych i inspirowaniu ich do działań w zakresie profilaktyki uzależnień poprzez kontakt ze sztuką.

W finale IV edycji konkursu weźmie udział 17 zespołów teatralnych – laureatów etapu powiatowego (łącznie około 200 uczniów). Jednym z jurorów będzie pracownik Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – Anna Ratkiewicz-Syrek.
W ramach Dni Otwartych Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego gościliśmy – jako pierwszą grupę – dzieci i wychowawczynie z Przedszkola nr 22 „Słoneczny Promyczek” z Gdańska. Była to grupa najstarsza – pięciolatki. Bardzo im dziękujemy za odwiedziny i cieszymy się, że się podobało. Dla Waszych uśmiechniętych buź warto było budować Teatr! Oprowadzeniem zajęła się, niezwykle profesjonalnie a jednocześnie „z sercem na dłoni” Pani Magdalena Hajdysz i jej przewodnicy. Zdjęcie zamieszczamy dzięki uprzejmości Pani Katarzyny Niewiadomskiej-Łapińskiej.


WP_20141103_003.jpg
IMG_0134.JPG 10 czerwca grupa studentów biorących udział w projekcie "Teaching literature in a European context" przyjechała do nas z uniwersytetu w Brunswick. Skontaktowali się z nami z prośbą o spotkanie i pokazanie, jakimi metodami uczymy Szekspira w Polsce.

Przywitały ich przedstawicielki działu Edukacji - Anna Ratkiewicz-Syrek oraz Marta Nowicka.

Od dawna specjalizujemy się w wyszukiwaniu kreatywnych metod pracy z tekstem szekspirowskim, nasze pomysły czerpiemy od ekspertów z naszego kraju i zagranicy, miałyśmy więc naprawdę wiele do powiedzenia!

Opowiedziałyśmy pokrótce o tym, co i jak robimy, a następnie zaproponowałyśmy gościom proste warsztaty aktorskie, pomagające przy pracy z młodzieżą. Na sam koniec zaś - niespodzianka :) Zaprosiliśmy całą grupę na naszą budowę, gdzie na własne oczy zobaczyli to, o czym opowiadałyśmy na temat naszego teatru.

Bardzo się cieszymy z tej wizyty i mamy nadzieje, że goście z różnych stron świata nadal będą zjeżdżać na nasze zajęcia!

IMG_0108.JPG IMG_0118.JPG IMG_0121.JPG


27 maja w Instytucie Kultury Miejskiej odbyło się kolejne spotkanie Liderów Edukacji Kulturalnej. Gdański Teatr Szekspirowski otrzymał specjalne zaproszenie od Pani koordynator – Joanny Kowalskiej. Tego dnia, w obecności przedstawicieli instytucji kulturalnych oraz nauczycieli z gdańskich gimnazjów i szkół średnich uhonorowaliśmy dwoje znakomitych nauczycieli – Agnieszkę Styłę z Gimnazjum nr 25 oraz Grzegorza Rutkowskiego z XIV LO. Są oni aktywnymi odbiorcami działań edukacyjnych GTS i od roku biorą udział w projekcie polsko-norweskim „Szeksploracje Kultury”. Pan Rutkowski otrzymał także dodatkowe podziękowanie za frekwencję na szkoleniach – uzyskał wysoką, 3. pozycję. Nagrody książkowe i stosowne zaświadczenia wręczył – z ogromną radością - Dział Edukacji, czyli Anna Ratkiewicz-Syrek oraz Marta Nowicka.

IMG_9957.JPG IMG_9967.JPG


MoreThanWords_2014-168_3 Resized.jpg Nie od dziś znamy się z p. Jakubem Zalewskim, który już siódmy raz zorganizował w Gdańsku Festiwal Poezji i Piosenki Angielskiej More Than Words. I tym razem przegląd ten stał się okazją do podziwiania niezwykłych talentów młodych ludzi. Nasza przedstawicielka - Marta Nowicka - zwróciła uwagę na absolutnie niezwykłą atmosferę całego przedsięwzięcia: uczniowie czuli się bezpiecznie, komfortowo, nikt nikogo nie krytykował, nie wyśmiewał za błędy - co więcej - gdy jeden wykonawca śpiewał, cała sala wtórowała mu w refrenie. Niezwykła była też sytuacja, podczas której jednej z uczestniczek nie zadziałał podkład muzyczny. W ciągu kilku chwil inna uczennica, siedząca na publice, weszła na scenę i bez wcześniejszego przygotowania podjęła się pełnego akompaniamentu koleżance w potrzebie. Nie było atmosfery rywalizacji - jedynie szczera radość wszystkich uczestników z tego, że mogą tam być.

MoreThanWords_2014-1 Resized.jpg MoreThanWords_2014-138 Resized.jpg

Więcej informacji o projekcie Kontro/wersje
Więcej informacji o projekcie Szeksploracje Kultury


Strona (1/2) Nastepna »
 
Link do strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Link do strony Samorzadu Wojewodztwa Pomorskiego Link do strony miasta Gdansk Link do strony Fundacji Theatrum Gedanense