Nagrody

EFFE AWARD 2017-2018

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku – jako jedyny festiwal w Polsce i jeden z pięciu w Europie – otrzymał prestiżową

Ogłoszenie zwycięzców oraz uroczystość wręczenia nagród odbyły się wieczorem 18 września 2017 roku podczas Arts Festivals Salon w Centrum Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli.

Wcześniej Festiwal Szekspirowski stanął w finale pośród 26 najlepszych europejskich festiwali – obok Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu, Fringe Festival w Edynburgu czy włoskiego festiwalu Altofest International Contemporary  Live Arts.

Pozostali zwycięzcy EFFE Award 2017-2018 to:
FMM Sines – Festival Músicas do Mundo z Portugalii,
European Film Festival Palic z Serbii,
Utrecht Early Music Festival z Holandii,
Altofest International Contemporary Live Arts z Włoch.

Nagrodę specjalną EFFE otrzymał Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu (Wielka Brytania) za kontynuowanie wynalazczości w obszarze sztuki i formule festiwalu.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA – European Festivals Association), przy wsparciu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Finalistów, a następnie zwycięzców EFFE Award wytypowało Międzynarodowe Jury EFFE (EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe), któremu przewodniczył Sir Jonathan Mills, kompozytor i były dyrektor Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu. W skład dziewięcioosobowego jury weszli przedstawiciele świata sztuki; dyrektorów teatrów, festiwali, fundacji oraz uczelni wyższych. Ocenie poddanych zostało 715 europejskich festiwali, zgłoszonych do konkursu, które w maju bieżącego roku otrzymały odznaczenie – EFFE Label. Przyznawane jest ono wyłącznie festiwalom organizowanym w krajach należących do Programu Kreatywna Europa (obecnie jest ich 39).

Nagroda EFFE przyznawana jest za wyjątkowe zaangażowanie w rolę festiwali w sztuce i społeczeństwach oraz wyznaczanie trendów i twórcze poszukiwania.

Z uzasadnienia Jury (w wyborze Festiwalu Szekspirowskiego do finału EFFE Award):

Wszystkie szekspirowskie spektakle prezentowane na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku cechuje wysoki poziom artystyczny oraz różnorodność. Ponadto, z inicjatywy Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego została założona Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich (ESFN), która wspiera i rozwija współpracę kulturalną w Europie i na świecie. Organizator festiwalu, Gdański Teatr Szekspirowski, przez cały rok prowadzi niezwykle wartościową i spójną działalność edukacyjną na terenie całego regionu; otwarty niedawno, już stał się jednym z nowych symboli miasta. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest ważnym wydarzeniem artystycznym o wypracowanej marce i ugruntowanej pozycji międzynarodowej.

Nagroda EFFE zapewni Festiwalowi międzynarodową promocję nie tylko wśród widzów i artystów, organizacji artystycznych czy instytucji kultury, zespołów teatralnych, muzycznych i tanecznych, ale również wśród władz publicznych wszystkich szczebli, sponsorów, firm oraz mediów. Organizator konkursu zapewnia uhonorowanym festiwalom również międzynarodową kampanię promocyjną i marketingową.

_____________________________________________________

NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY – certyfikat POT

Polska Organizacja Turystyczna rozstrzygnęła XIV Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT

Wręczenie nagród odbyło się 17 lutego 2017 na Międzynarodowych Targach Poznańskich, podczas targów Tour Salon.

Certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego Polskiej Organizacji Turystycznej – zwany turystycznym Oscarem – to nagroda dla wyjątkowych atrakcji turystycznych w Polsce. Nadawany jest on tylko nowatorskim i przyjaznym turystom miejscom, obiektom, imprezom oraz przedsięwzięciom realizowanym na poziomie regionalnym i lokalnym. Stanowi gwarancję wysokiej jakości i przeżycia wielu niezapomnianych doznań kulturalnych, rozrywkowych czy rekreacyjno-przygodowych.

Certyfikaty przyznawane są w drodze konkursu. Każdego roku wyłanianych jest maksymalnie 10 laureatów. Przyznawane są także wyróżnienia. Nagrody przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą eksperci – praktycy branży turystycznej – a od tej edycji również przedstawiciele branżowych mediów.

Certyfikowane produkty turystyczne zostają ujęte w kampaniach promocyjnych Polskiej Organizacji Turystycznej, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Produkty te mają również dedykowane akcje promocyjne, takie jak np. artykuły sponsorowane w magazynach pokładowych. Informacje o certyfikowanych produktach umieszczane są w wydawnictwach POT.

_____________________________________________________

POLSKIE WNĘTRZE PUBLICZNE 2016

Klubokawiarnia i Bufet Aktora w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zostały najlepszymi wnętrzami publicznymi 2016 roku w plebiscycie Polskie Wnętrze 2016.

_____________________________________________________

TEATR SZEKSPIROWSKI JEDNYM Z 10 NAJPIĘKNIEJSZYCH TEATRÓW W POLSCE

Portal Culture.pl prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza – narodową instytucję kultury, której zadaniem jest budowanie marki Polska w wymiarze kultury – zamieścił zestawienie 10 najbardziej oryginalnych przykładów polskiej architektury teatralnej – wśród nich, wymieniony na zaszczytnym pierwszym miejscu, znalazł się Gdański Teatr Szekspirowski.

W zamieszczonym opisie teatru czytamy:

Nowoczesną, wielofunkcyjną bryłę z ponad 800 tys. ręcznie formowanych cegieł zaprojektował w samym sercu historycznego Gdańska wenecki architekt Renato Rizzi. Gdański Teatr Szekspirowski to elegancka szkatuła w kolorze antracytu,  w swoich wnętrzach kryje drewniany elżbietański teatr. Włoski architekt odtworzył tu model dawnego miasta, są tu wąskie uliczki, dziedzińce i kilka zacienionych zaułków. Jasne, kamienne schody prowadzą widzów na przypominające gotyckie kościoły tarasy z ciemnej cegły, które jednocześnie są ścieżkami spacerowymi z widokiem na panoramę Gdańska.

http://culture.pl/pl/artykul/10-najpiekniejszych-teatrow-w-polsce

____________________________________________________________________

ORZEŁ POMORSKI 2016

Czytelnicy „Magazynu Pomorskiego” już po raz trzynasty wybrali laureatów nagrody Orzeł Pomorski. Statuetki corocznie przyznawane są za szczególne osiągnięcia w biznesie, kulturze, nauce, działalności społecznej i sporcie. Otrzymują je nie tylko firmy – na liście nagrodzonych znajdują się także instytucje, organizacje społeczne i wyróżniające się osobistości – samorządowcy, uczeni, politycy, artyści, biznesmeni, sportowcy.

Wyniki tegorocznego plebiscytu poznaliśmy podczas uroczystej gali w Ratuszu Głównego Miasta.

Wydarzeniu patronuje Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

_____________________________________________________

Prof. Jerzy Limon CZŁOWIEKIEM ROKU 2015

Profesor Jerzy Limon, dyrektor Teatru Szekspirowskiego, został Człowiekiem Roku 2015 Dziennika Bałtyckiego

Został nominowany za stworzenie i prowadzenie dynamicznej i ważnej instytucji kultury, jaką jest Teatr Szekspirowski.
Człowiek Roku to najważniejsza nagroda „Dziennika Bałtyckiego”, prestiżowy tytuł, który od 2001 roku przyznaje specjalna 18-osobowa kapituła, złożona z przedstawicieli świata nauki, kultury, biznesu, samorządu i mediów. Tytuł ten przyznawany jest osobie, której zaangażowanie w życie regionu i dokonania w minionym roku przyczyniły się do rozsławienia Pomorza, a jej kompetencje, prawość i uczciwość powodują, że jest wzorem do naśladowania.

Tytuł Człowieka Roku 2015 Dziennika Bałtyckiego kapituła przyznała inicjatorowi, twórcy i dyrektorowi Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Profesorowi Jerzemu Limonowi. To wybitny polski anglista, teatrolog i wykładowca – człowiek, który nie tylko zrealizował swoją wizję i marzenie, ale też obronił formułę jednocześnie repertuarowego i impresaryjnego teatru. Dziś jego teatr ma stałą, wierną publiczność, dla której występują najlepsze, nie tylko polskie, zespoły teatralne.”
z uzasadnienia autorstwa Mariusza Szmidki, Redaktora naczelnego Dziennika Bałtyckiego

 

Więcej na ten temat

____________________________________________________________________

ARCHITIZER A+ AWARD 2016

Teatr Szekspirowski nagrodzony prestiżową Architizer A+Award!

Architizer jest największym portalem na świecie, dedykowanym architekturze. Od czterech lat portal organizuje międzynarodowy konkurs, w którym nagradzane są najlepsze projekty i obiekty architektoniczne, przestrzenie oraz produkty z całego świata. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono tysiące projektów z ponad 95 krajów.

Konkurs przewiduje dwa rodzaje nagród w 113 kategoriach – Nagrodę Jurorów (Jury-selected Winner) oraz Nagrodę czytelników portalu, wybieraną w otwartym głosowaniu (Popular Choice Winner).

Gdański Teatr Szekspirowski był nominowany w dwóch kategoriach: Architektura + Cegła (Architecture + Brick) oraz Gmach/Teatr (Hall/Theatre). W obydwu kategoriach trafił do ścisłego finału i znalazł się wśród 5 finalistów, wybranych spośród obiektów z całego świata.

W kategorii Hall/Theatre GTS zdobył Nagrodę Jurorów.

Gala wręczenia nagród odbyła się 12 maja 2016 roku w Nowym Yorku.

_____________________________________________________

PRZEDSTAWIENIE ROKU 2015 – Wesołe kumoszki z Windsoru

Nagroda Honorowa Marszałka Województwa Pomorskiego

Miło nam poinformować, że Teatr Szekspirowski oraz Teatr Wybrzeże otrzymały Nagrodę Honorową Marszałka Województwa Pomorskiego za Przedstawienie Roku 2015, którym zostały Wesołe kumoszki z Windsoru Williama Szekspira w reżyserii Pawła Aignera.